post

Domy góralskie są niepowtarzalnym i niesamowicie charakterystycznym elementem nieodłącznie kojarzącym się z polskimi górami. Nawet małe dzieci wiedzą, jak taki dom wygląda i gdzie można go zobaczyć. Jako element górskiego folkloru budzą zachwyt i są niesamowicie klimatyczne.

Ludziom z innych regionów kojarzą się z urlopem, wypoczynkiem oraz chwilami spędzonymi w ciszy, z dala od zgiełku miast i codziennego pośpiechu. Patrząc na nie ma się wrażenie, że czas zatrzymał się. Wszak pomimo jego upływu nowe domy nadal budowane są w tradycyjnym stylu i pięknie wpisują się w górskie krajobrazy.

Domy takie charakteryzują się wysokimi, stromymi dachami, które zapobiegają odkładaniu się na nich śniegu. Przeważnie zbudowane są z drewna, te najbardziej reprezentacyjne zaś z bali. Ten sam materiał budowlany znajdziemy również we wnętrzach – drewniane ściany, drewniane schody na strych, drewniane balustrady. Produkcja schodów drewnianych oraz innych drewnianych elementów budowlanych jest więc w górach bardzo istotna.

Elementy te powodują, że w pomieszczeniach unosi się klimatyczny zapach drewna. Jeśli dołożymy do tego ogień w kominku w zimowe wieczory, meble w stylu regionalnym i góralską muzykę, to nie chce się z takiego domu wychodzić. Nie ma się co dziwić, że domy i karczmy inspirowane stylem podhalańskim budowane są w całej Polsce.

Więcej na: schody.velset.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *